“This Corrosion” - Mroczny Hymn Przemieniający się w Eteryczną Symfonię Zbóju

“This Corrosion” - Mroczny Hymn Przemieniający się w Eteryczną Symfonię Zbóju

“This Corrosion” brytyjskiego zespołu Fields of the Nephilim jest jednym z tych utworów, które od razu zapadają w pamięć. Pierwszy raz wydany w 1987 roku na albumie “Dawnrazor”, stał się hymnem dla całej generacji fanów gotyku i do dziś uznawany jest za jeden z klasyków gatunku. Ale co tak naprawdę czyni “This Corrosion” wyjątkowym?

Utwór rozpoczyna się od majestatycznego intro z chóralnymi wokalami, które brzmią niczym modlitwa w dawnym języku, wprowadzając słuchacza w atmosferę mroku i tajemniczości. Następnie wkraczają mocne, gitarowe riffy, a basowa linia dodaje utworowi głębi i dynamiki. Wokal Davida Crawleya jest charakterystyczny - niski, drastyczny, pełen emocji. Tekst “This Corrosion” jest metaforą na temat upadku cywilizacji i walki dobra ze złem.

Historia Fields of the Nephilim to ciekawa opowieść o grupie muzyków, którzy nie bali się eksperymentować i tworzyć coś oryginalnego w momencie, gdy gatunek gotycki dopiero zaczynał zdobywać popularność. Zespół powstał w 1984 roku w Birmingham.

David Crawley, wokalista i główny autor tekstów, to postać charyzmatyczna i tajemnicza. Jego teksty były często inspirowane mitologią, religią i filozofią. Pozostali członkowie zespołu: gitarzysta Paul “The Alchemist” Wright, basista Tony Pettitt i perkusista Martin “Mitch” Mitchell tworzyli solidne, instrumentalne podłoże dla Crawleya.

W 1987 roku Fields of the Nephilim wydali swój debiutancki album “Dawnrazor”. Album spotkał się z pozytywnym przyjęciem krytyków i fanów, a utwór “This Corrosion” stał się hitem. Dźwięk zespołu był oryginalny - połączenie gotyckiego rocka z elementami darkwave, post-punk i nawet muzyki klasycznej.

“Dawnrazor” był przełomowym albumem dla Fields of the Nephilim. Ugruntował pozycję zespołu jako pionierów gotyckiej sceny lat 80. w Wielkiej Brytanii.

Warto wspomnieć o teledysku do “This Corrosion”, który jest równie genialny jak sam utwór. Klip przedstawia zespół grającego na tle majestatycznej katedry, a obrazy są misternie ułożone i pełne symboliki. Teledysk był często emitowany w MTV i przyczynił się do popularyzacji zespołu.

Po sukcesie “Dawnrazor” Fields of the Nephilim wydali jeszcze kilka albumów: “Elizium” (1990), “Mourning Sun” (1992) i “Tarot Suite” (1994). Niestety, zespół rozpadł się w 1994 roku. David Crawley rozpoczął karierę solową, a pozostali członkowie zespołu założyli nowe grupy muzyczne.

Mimo że Fields of the Nephilim nie istnieje już jako zespół, ich muzyka nadal inspiruje i zachwyca fanów gotyku na całym świecie. “This Corrosion” to jeden z tych utworów, które są ponadczasowe - słucha się go z taką samą przyjemnością dzisiaj jak w latach 80., a jego tekst wciąż jest aktualny.

Oto kilka ciekawostek o utworze “This Corrosion”:

Ciekawostki Opis
Pierwsza premiera W programie radiowym John Peel Show w BBC Radio 1 w 1987 roku.
Teledysk Wyreżyserowany przez Anthony Minghellę, znanego reżysera filmowego (“Cold Mountain”).
Tekst Zawiera wiele metafor i symboliki. David Crawley zainspirował się literaturą gotycką i filozofią.

“This Corrosion” to utwór, który warto poznać każdemu fanowi muzyki gotyckiej. Jest to przykład na to, jak oryginalny dźwięk i tekst mogą połączyć się w coś naprawdę wyjątkowego.